Liečba

Počet alergikov neustále rastie. Najmenej 25 % obyvateľstva vo vyspelých krajinách je alergických na nejakú látku – a tento počet trvale stúpa! Nové výskumy ukazujú, že u detí je podiel alergikov ešte väčší.
 

1. preventívne opatrenie - odstránenie alergénu

Po „vypátraní“ alergénu, to znamená zistení príčiny alergických prejavov, je nutné vylúčiť alebo aspoň obmedziť kontakt s alergénom. Je to úloha mnohokrát nesplniteľná (odstrániť z prostredia psíka), inokedy nemožná (peľová alergia).

Lieky sa dajú rozdeliť na úľavové a na preventívne – protizápalové.

2. protialergické lieky

Úľavové lieky - antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu (= látka, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii), lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.

Preventívne lieky - s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne, liečia alergický zápal.

3. imunoterapia alergénovými vakcínami

Cieľom je znížiť precitlivenosť pacienta na príčinný alergén, znížiť či potlačiť tvorbu alergických protilátok. U nás je podávanie týchto vakcín u dospelých formou injekčnou, u detí do 15 rokov je možné využiť i formu kvapkovú. Liečba trvá minimálne 3 roky. Väčšinou prebieha celoročne. Injekcie aplikuje zásadne lekár alergológ. Najlepších výsledkov sa dosahuje pri vakcíne peľovej, roztočovej a hmyzej. Je to v súčasnosti jediná dostupná metóda, ktorá môže ovplyvniť podstatu alergie a alergického ochorenia.

 

 

 

 

Fotogaléria